Poniedziałek - Piątek 08:00 - 21:00

Sobota nieczynne

+48 666 600 266

kontakt@ortodontica.info

Złotowska 37

60-189 Poznań

Polub nas

Jak działa aparat retencyjny? Przewodnik dla pacjentów!

Jak działa aparat retencyjny? Przewodnik dla pacjentów!

Aparat retencyjny – co to jest? Jak się go nosi? I jak wpływa na uzębienie? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań, koniecznie przeczytaj nasz krótki przewodnik dla pacjentów. Noszenie aparatu retencyjnego sprawi, że Twój uśmiech pozostanie piękny na długo, ale musisz przestrzegać kilku ważnych zasad.

Aparat retencyjny – co to jest? Kiedy się go stosuje?

Aparat retencyjny używany jest po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie osiągniętych efektów leczenia, zapobieganie nawrotowi wad zgryzu. Noszenie aparatu retencyjnego jest ważnym elementem leczenia ortodontycznego. Jest to niezbędnie konieczne, aby utrzymać efekty leczenia i zapobiec powstawaniu nowych wad zgryzu.

Aparat retencyjny – jak wygląda? Rodzaje aparatów retencyjnych

Aparat retencyjny – jak wygląda? Budowa aparatów retencyjnych różni się w zależności od rodzaju aparatu.

Aparat retencyjny stały

Stały aparat retencyjny tzw. retainer to cienki drut, który jest przyklejany do zębów przednich na ich powierzchni podniebiennej lub językowej. Jest praktycznie niewidoczny i nie powoduje dyskomfortu. Jest idealny dla tych, którzy chcą utrzymać wyniki leczenia ortodontycznego, a nie chcą, aby aparat był widoczny w trakcie mówienia czy śmiania się.

Stały aparat retencyjny jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem, ponieważ jest zamocowany na stałe i nie można go usunąć, co eliminuje ryzyko zapomnienia o jego noszeniu. Warto jednak pamiętać, że wymaga on szczególnej pielęgnacji i regularnych wizyt u ortodonty.

Aparat retencyjny ruchomy

Ruchomy aparat retencyjny jest to aparat, który można zdejmować podczas jedzenia czy szczotkowania zębów. Daje to większą wygodę i możliwość dbania o higienę jamy ustnej. Kluczowe jest pamiętanie o regularnym noszeniu aparatu, co jest istotne dla utrzymania efektów leczenia. Zwykle jest dodatkowym aparatem poza stałym retainerem.

Jak czyścić aparat retencyjny? Niezbędne zabiegi pielęgnacyjne

Dbanie o aparat retencyjny jest niezwykle ważne dla utrzymania jego właściwości i zapobiegania próchnicy czy chorobom dziąseł. Oto kilka podstawowych wskazówek. Jak czyścić aparat retencyjny?

Aparat retencyjny ruchomy

  • Wyjmij aparat z ust.
  • Umyj go pod bieżącą wodą.
  • Użyj miękkiej szczoteczki do zębów (możesz użyć oddzielnej szczoteczki niż tej, której używasz do mycia zębów) oraz delikatnego, bezpiecznego dla aparatu mydła lub niepieniącej się pasty do zębów. Nie używaj zwykłej pasty do zębów, ponieważ może zarysować aparat. Zaleca się zwykle raz w miesiącu zastosować również specjalne preparaty do czyszczenia aparatów np. Corega Tabs.
  • Delikatnie, ale dokładnie, oczyść każdą część aparatu.
  • Opłucz aparat pod bieżącą wodą.

Możesz również zanurzyć aparat w specjalnym roztworze do czyszczenia protez lub aparatu ortodontycznego, ale upewnij się, że środek jest bezpieczny dla materiału, z którego jest wykonany Twój aparat.

Aparat retencyjny stały

  • Ponieważ nie można wyjąć tego aparatu, musisz czyścić go podczas mycia zębów.
  • Użyj nici dentystycznych oraz szczoteczki międzyzębowej, aby dokładnie oczyścić przestrzenie między drutem a zębami.
  • Użyj miękkiej szczoteczki do zębów oraz pasty do zębów, aby delikatnie oczyścić obszar wokół retainera.

Czyszczenie aparatu retencyjnego jest niezbędne, aby usunąć bakterie, osad i resztki pokarmowe, co pomaga zapobiec próchnicy, chorobom dziąseł oraz utrzymaniu higieny jamy ustnej. Ponadto, trzeba unikać jedzenia twardych i klejących się pokarmów, które mogą uszkodzić aparat lub utkwić w nim.

Aparat retencyjny – ile się nosi? To zależy!

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: aparat retencyjny – ile się nosi? To zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i zaleceń ortodonty. Poniżej przedstawiamy ogólne zasady dotyczące noszenia aparatu retencyjnego.

Aparat retencyjny ruchomy

Pierwsze miesiące – często zaleca się noszenie aparatu przez całą dobę (z wyjątkiem jedzenia, pływania i mycia zębów) przez pierwszych kilka miesięcy po zdjęciu aparatu stałego.

Następna faza – po pierwszych miesiącach ortodonta może zalecić noszenie aparatu tylko nocą lub przez określoną liczbę godzin w ciągu dnia.

Długoterminowo – czas noszenia aparatu ruchomego w nocy może wynosić od kilku miesięcy do kilku lat, a w niektórych przypadkach pacjenci mogą nosić aparat retencyjny przez wiele lat, zwłaszcza jeśli chcą utrzymać idealne ustawienie zębów.

Aparat retencyjny stały

Stały aparat retencyjny zwykle jest noszony przez dłuższy czas – często przez kilka lat. W niektórych przypadkach ortodonci zalecają noszenie aparatu stałego przez znaczną część życia pacjenta, aby zapobiec przesuwaniu się zębów.

Czy aparat retencyjny wyprostuje zęby? Podpowiadamy!

Czy aparat retencyjny wyprostuje zęby? Nie. Głównym celem aparatu retencyjnego jest utrzymanie zębów w odpowiednim ułożeniu po zakończeniu leczenia ortodontycznego, a nie ich wyprostowanie. Jeżeli masz wątpliwości lub pytania, skontaktuj się z ortodontą.

Czego można spodziewać się po noszeniu aparatu retencyjnego?

Noszenie aparatu retencyjnego to doświadczenie, które początkowo może wydawać się nieco niewygodne. Wielu pacjentów zauważa jednak, że z czasem przestają oni zwracać na niego uwagę.

Większość osób szybko przyzwyczaja się do obecności aparatu w ustach i zauważa, że nie wpływa on negatywnie na mowę ani nie powoduje bólu. Jeśli jednak doświadczysz nieprzyjemnych odczuć, warto skonsultować się z lekarzem – wejdź na ortodonta Poznań lub odwiedź nasz gabinet, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Aparat retencyjny – podsumowanie

Wybór rodzaju aparatu retencyjnego zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i rekomendacji lekarza ortodonty. Pamiętaj, że aparat retencyjny jest istotnym elementem utrzymania efektów leczenia ortodontycznego, więc ważne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza oraz regularne wizyty kontrolne.

No Comments

Leave a Reply