Poniedziałek - Piątek 08:00 - 21:00

Sobota nieczynne

+48 666 600 266

kontakt@ortodontica.info

Złotowska 37

60-189 Poznań

Polub nas

Fluoryzacja – odkryj tajemnice zdrowszych zębów!

Fluoryzacja – odkryj tajemnice zdrowszych zębów!

Fluoryzacja – odkryj tajemnice zdrowszych zębów!

W tym artykule dowiesz się, co to jest fluoryzacja i jak wpływa na zdrowie Twojego uśmiechu. Fluoryzacja jest jednym z sekretów mocnych zębów. W naszym fachowym przewodniku wyjaśniamy, jak i kiedy należy poddać się zabiegowi fluoryzacji i dlaczego jest on tak istotny dla utrzymania zdrowia jamy ustnej.

Fluoryzacja zębów – co to jest?

Fluoryzacja zębów to procedura dentystyczna, która polega na zastosowaniu wysokich stężeń fluoru na powierzchnię zębów. Fluor jest minerałem, który wzmacnia szkliwo, co pomaga zapobiegać próchnicy i innym problemom związanym ze zdrowiem jamy ustnej. Poza ochroną przed próchnicą fluoryzacja zębów przynosi także inne korzyści. Dla przykładu, może pomóc w profilaktyce chorób dziąseł. Ponadto, fluorowanie polecane jest także osobom poddającym się leczeniu ortodontycznemu oraz może przyczyniać się do złagodzenia objawów nadwrażliwości zębiny.

Oto kilka kluczowych aspektów tej procedury:

 • cel fluoryzacji zębów – głównym celem fluoryzacji jest wzmocnienie szkliwa, co sprawia, że zęby są bardziej odporne na kwasy wytwarzane przez bakterie w jamie ustnej. Te kwasy mogą prowadzić do ubytków i erozji szkliwa;
 • zalety – regularna fluoryzacja może znacząco zmniejszyć ryzyko powstawania próchnicy, szczególnie u dzieci i młodzieży, ale również u dorosłych;
 • formy fluoryzacji – fluoryzacja jest zabiegiem szybkim i nieinwazyjnym, fluor można aplikować w różnych formach: jako żel, piankę, lakier czy płyn. Wybór konkretnej metody zależy od preferencji i zaleceń dentysty;
 • częstotliwość zabiegu – zależy od indywidualnego występowania ryzyka próchnicy i zaleceń dentysty. Niektórzy pacjenci mogą potrzebować tego zabiegu częściej, na przykład co kilka miesięcy.

Warto pamiętać, że fluorowanie jest tylko jednym z elementów kompleksowej opieki jamy ustnej, obok regularnego szczotkowania zębów, nitkowania i wizyt kontrolnych u dentysty.

Co to jest fluoryzacja i kto powinien poddać się zabiegowi fluorowania?

Fluoryzacja zębów jest zalecana dla osób w różnym wieku i z różnymi potrzebami dotyczącymi zdrowia jamy ustnej. Dla kogo w szczególności polecany jest ten zabieg?

 • Dzieci i młodzież – ze względu na zwiększone ryzyko próchnicy w okresie wzrostu i rozwoju zębów, dzieci i młodzież są głównymi kandydatami do fluoryzacji. Fluorowanie może pomóc w ochronie zębów mlecznych oraz trwale wzmocnić szkliwo zębów stałych.
 • Osoby z wysokim ryzykiem próchnicy – dorośli, którzy borykają się z nawracającą próchnicą i innymi problemami dentystycznymi.
 • Osoby noszące aparaty ortodontyczne – fluoryzacja zębów może być korzystna dla osób noszących aparaty ortodontyczne, ponieważ aparaty mogą utrudniać utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej, zwiększając ryzyko powstania próchnicy.
 • Pacjenci z suchością w jamie ustnej – suchość w jamie ustnej (kserostomia) często wywoływana przez niektóre leki, radioterapię lub choroby, zmniejsza produkcję śliny, która naturalnie pomaga chronić zęby przed próchnicą. Fluoryzacja może zapewnić dodatkową ochronę.
 • Osoby z wrażliwymi szyjkami zębowymi – fluoryzacja może pomóc zmniejszyć wrażliwość zębów przez wzmocnienie szkliwa w miejscach, gdzie jest ono cieńsze lub uszkodzone.
 • Osoby z dietą wysokowęglowodanową – dieta bogata w cukry i węglowodany może zwiększać ryzyko próchnicy, dlatego osoby z takimi nawykami żywieniowymi mogą skorzystać z dodatkowej ochrony, jaką oferuje fluorowanie.
 • Osoby z ograniczonym dostępem do opieki dentystycznej – fluoryzacja może być korzystnym zabiegiem profilaktycznym dla osób, które z różnych przyczyn nie mają regularnego dostępu do opieki dentystycznej.

Zawsze warto skonsultować się z dentystą, aby ocenić indywidualne potrzeby i ryzyko pojawienia się próchnicy oraz ustalić, czy fluoryzacja jest odpowiednim zabiegiem. Dentysta dostosuje częstotliwość i rodzaj fluoryzacji do konkretnych potrzeb pacjenta.

Jak przebiega fluoryzacja zębów?

Fluorowanie w gabinecie dentystycznym zazwyczaj trwa kilka minut. Dentysta nakłada na zęby wysoko stężony preparat fluorowy, który pozostaje na nich przez krótki czas, zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut. Istnieją również metody domowego fluorowania, takie jak stosowanie specjalnych past do zębów z wyższą zawartością fluoru, płukanek fluoryzujących czy żeli. Jednak te produkty mają zdecydowanie niższe stężenie fluoru niż preparaty używane przez dentystów.

Fluoryzacja zębów – zalecenia po zabiegu

Po przeprowadzeniu fluoryzacji zębów istnieje kilka zaleceń, które pomagają zwiększyć skuteczność zabiegu i zapewnić optymalne korzyści dla zdrowia jamy ustnej. Poznaj je wszystkie!

 • Nie jedz ani nie pij przez 30 minut – pozwoli to na pełne wchłonięcie fluoru przez szkliwo zębów.
 • Unikaj produktów barwiących, czyli pokarmów i napojów, które mogą zabarwić zęby, takich jak kawa, herbata, czerwone wino, czy ciemne soki.
 • Ostrożnie z twardym jedzeniem – w niektórych przypadkach zaleca się unikanie twardych pokarmów przez kilka godzin po fluoryzacji, aby nie uszkodzić delikatnego filmu fluorowego na zębach.
 • Ogranicz płukanie ust, aby nie usunąć warstwy fluoru. Możesz kontynuować normalną higienę jamy ustnej po kilku godzinach.
 • Uważaj na produkty zawierające alkohol – należy unikać płukanek ustnych zawierających alkohol oraz innych produktów mogących zmywać fluor (przynajmniej przez kilka godzin po zabiegu).
 • Kontynuuj regularną higienę jamy ustnej, czyli szczotkowanie zębów i nitkowanie, aby utrzymać zdrowie jamy ustnej.
 • Unikaj nadmiaru fluoru – jeśli stosujesz inne produkty zawierające fluor, takie jak specjalne pasty do zębów czy płukanki, skonsultuj z dentystą ich dalsze używanie, aby uniknąć nadmiaru fluoru.
 • Obserwuj swój organizm, bo w rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne na fluor. Jeśli zauważysz nietypowe objawy, takie jak wysypka, obrzęk lub problemy z oddychaniem, skontaktuj się z lekarzem.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zapraszamy do kontaktu. Ortodonta Poznań odpowie na wszystkie Twoje pytania dotyczące kompleksowej opieki stomatologicznej i ortodontycznej.

Fluoryzacja zębów – czy ten zabieg jest bezpieczny?

Jeśli zastanawiasz się, czy fluoryzacja jest szkodliwa, już spieszymy z odpowiedzią. Fluorowanie jest uznawane za bezpieczną i skuteczną metodę profilaktyki próchnicy. Jednak ważne jest, aby nie przekraczać zalecanych dawek fluoru, ponieważ jego nadmiar może prowadzić do fluorozy, czyli przebarwień i uszkodzeń szkliwa.

Fluoryzacja zębów – podsumowanie

Zrozumienie, co to jest fluoryzacja i jakie niesie korzyści, jest jednym z kluczowych elementów, które pomagają w utrzymaniu zdrowych zębów. Pamiętaj, że Twój dentysta jest najlepszym źródłem informacji na ten temat i wskaże Ci najlepsze rozwiązania dla Twojego zdrowia.

No Comments

Leave a Reply