Poniedziałek - Piątek 08:00 - 21:00

Sobota nieczynne

+48 666 600 266

kontakt@ortodontica.info

Złotowska 37

60-189 Poznań

Polub nas

Podczas leczenia

Leczenie aparatem zdejmowanym (ruchomym)

Pacjent po otrzymaniu aparatu wyjmowanego powinien zgłaszać się na wizyty kontrolne co 4-6 tygodni w zależności od zaleceń ortodonty. Początkowo podczas noszenia aparatu oraz po każdej wizycie kontrolnej mogą pojawić się dolegliwości bólowe, które ustępują zwykle po 2-3 dniach noszenia aparatu. W tym czasie należy unikać gryzienia twardych pokarmów i można zażyć tabletkę przeciwbólową. Aby oczekiwać efektów leczenia należy aparat nosić min. 12-14 godzin na dobę (chyba ,że zalecono inny czas noszenia aparatu).

W przypadku awarii (aparat nie pasuje, pęknięty drut czy aparat proszę o kontakt z gabinetem-nie należy samodzielnie dokonywać napraw aparatu). Proszę na wizytę zabrać aparat i odłamane części.

Sukces poprawy warunków zgryzowych pacjenta uwarunkowany jest zarówno od umiejętności i doświadczenia lekarza ortodonty prowadzącego leczenie jak również obowiązkowości samego pacjenta w przestrzeganiu regularnych wizyt kontrolnych, zaleceń ortodonty m.in. w kwestii ilości godzin noszenia aparatu  czy higieny jamy ustnej.

Leczenie aparatem stałym

Aparat ortodontyczny nie jest „zaprogramowany” na całe leczenie i wymaga od pacjenta systematycznych wizyt kontrolnych, w czasie których lekarz w odpowiedni sposób reguluje aparat, w celu osiągnięcia zamierzonego rezultatu. Pacjent w trakcie leczenia aparatem stałym powinien zgłaszać się na wizyty kontrolne  raz w miesiącu (chyba, że ortodonta zaleci inaczej). Początkowo podczas noszenia aparatu oraz po każdej wizycie kontrolnej mogą pojawić się dolegliwości bólowe, które ustępują zwykle po 2-3 dniach noszenia aparatu. W tym czasie należy unikać gryzienia twardych pokarmów i można zażyć tabletkę przeciwbólową. Jedzenie posiłków podczas leczenia ortodontycznego aparatem stałym wymaga unikania produktów, które  są twarde, klejące lub ich gryzienie mogłoby spowodować uszkodzenie aparatu czyli oderwanie zamka czy wygięcie drutu. W przypadku awarii (aparat kłuje, pęknięty drut , oderwany zamek proszę o kontakt z gabinetem-nie należy samodzielnie dokonywać napraw aparatu).

W przypadku odklejenia się zamka – proszę o kontakt z rejestracją w celu oceny sytuacji , ponieważ zwykle nie wymaga to pilnego zgłoszenia się w gabinecie. Na kolejnej planowanej wizycie zamek zostanie ponownie przyklejony.

W przypadku drażnienia błony śluzowej przez  końcówkę  drutu można spróbować ( bardzo delikatnie ) odciąć tą część na przykład za pomocą cążków do paznokci, albo zagiąć drucik w kierunku zęba za pomocą gumki znajdującej się na końcu ołówka lub trzonka łyżeczki. Można taką  końcówkę drutu obkleić  woskiem ochronnym lub gumą do żucia w celu zminimalizowania ranienia błony śluzowej.

Systematyczne odbywanie wizyt kontrolnych jest podstawowym warunkiem powodzenia leczenia. Aparat ortodontyczny, w szczególności aparat stały, pozostający przez kilka miesięcy bez kontroli może być dla pacjenta szkodliwy! Należy pamiętać, iż zaniedbanie systematyczności wizyt kontrolnych znacznie przedłuża leczenie, a w niektórych przypadkach stanowi dla lekarza ortodonty podstawę do przerwania leczenia.

Pokarmy, których należy unikać podczas leczenia aparatem stałym:

  • słodzone gazowane napoje
  • cukierki toffi, gumy do żucia
  • twarde pieczywo
  • orzechy, popcorn, chipsy
  • owoce i warzywa, które należy odgryzać takie jak: jabłka, marchew, kolba kukurydzy (należy pokroić na małe kawałki)

Zalecenia dla pacjenta ortodontycznego, noszącego stały aparat.

Należy pamiętać, że sukces leczenia ortodontycznego zależy w znacznym stopniu od pacjenta, który musi ściśle współpracować z lekarzem prowadzącym leczenie i bezwzględnie wypełniać jego zalecenia. Ortodonta odpowiedzialny za leczenie nie może odpowiadać za niezgodne z zaleceniami postępowanie pacjenta i wynikające z tego komplikacje.

Zalecenia:

  1. Higiena jamy ustnej. Naklejone elementy aparatu ortodontycznego są miejscem zwiększonej retencji płytki nazębnej i resztek pokarmowych. Z tego względu podczas leczenia ortodontycznego należy dokładnie myć zęby pastą po każdym posiłku i używać płynu do płukania jamy ustnej. Należy stosować środki zawierające fluor dostępne na rynku, chyba że lekarz zaleci inaczej. W przypadku niestosowania się do powyższego zalecenia, dla zachowania zdrowych zębów, lekarz może zadecydować o konieczności zdjęcia aparatu.
  2. Przestrzeganie harmonogramu wizyt. Wizyty ortodontyczne odbywają się w zależności od rodzaju aparatu co 4-6 tygodni. Nie zgłaszanie się na wizyty powoduje przedłużenie leczenia i zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań. W przypadku uszkodzenia aparatu konieczne są dodatkowe wizyty w celu usunięcia usterki i zabezpieczenia prawidłowego działania aparatu. W skrajnych przypadkach, przy braku wizyt kontrolnych i nie przestrzegania zaleceń lekarza, leczenie ortodontyczne może zostać przerwane.
  3. Czynne uczestniczenie w procesie leczenia. Niektóre procedury leczenia aparatem stałym wymagają aktywnego uczestnictwa pacjenta w procesie leczenia. Dotyczy to konieczności codziennego noszenia wyciągów międzyszczękowych, wyciągów zewnątrzustnych i aparatów retencyjnych. Brak zaangażowania i systematyczności ze strony pacjenta spowoduje zahamowanie postępów leczenia. Konieczne jest też zgłaszanie na bieżąco swoich spostrzeżeń, dyskomfortu i niepokoju dotyczącego leczenia. Dobra komunikacja pacjenta z lekarzem zwiększa twoje bezpieczeństwo.
  4. Wzmożona ostrożność. Aparat jest z założenia tymczasowo naklejony na zęby pacjenta i istnieje konieczność jego bezpiecznego zdjęcia po zakończeniu aktywnego leczenia. Jest on narażony na uszkodzenia w przypadku braku ostrożności ze strony pacjenta. Najważniejsze jest uważne spożywanie twardych pokarmów. Nóż i widelec jest najlepszym przyjacielem pacjenta w trakcie leczenia. Twarde pokarmy należy kroić na małe kawałki tak aby nie odgryzać ich przednimi zębami. Nie należy też manipulować przy aparacie długopisem, ołówkiem lub palcem. Stan po leczeniu jest wypadkową zbiorowego wysiłku ortodonty, personelu gabinetu, ale również pacjentów i ich rodziców. Piękny uśmiech i zdrowie zębów zależy głównie od pacjenta.