Poniedziałek - Piątek 08:00 - 21:00

Sobota nieczynne

+48 666 600 266

kontakt@ortodontica.info

Złotowska 37

60-189 Poznań

Polub nas

Retencja

Retencja czyli stabilizacja uzyskanego efektu leczenia.

Retencja jest bardzo ważnym etapem całego procesu leczenia ortodontycznego i  polega na utrzymywaniu  i utrwaleniu wyniku leczenia, ustabilizowaniu skorygowanego zgryzu oraz nowej pozycji zębów.

Zakończone leczenie ortodontyczne nie gwarantuje idealnie prostych zębów do końca życia, ponieważ zęby wykazują naturalną skłonność do przemieszczania się. W celu utrzymania nowej  pozycji zębów i szczęk stosuje się reteinery stałe (podklejane na powierzchni podniebiennej i językowej przednich zębów) i indywidualnie wykonane wyjmowane aparaty retencyjne.

W okresie retencji występuje  wiele czynników , które mogą wpływać na stabilność uzyskanego efektu leczenia. Są to między innymi: wiek pacjenta w momencie zakończenia leczenia, kierunek wzrostu twarzoczaszki, relacja między zębami siecznymi, prawidłowe kontakty między górnym i dolnym łukiem zębowym, stan przyzębia, obecność punktów stycznych, prawidłowe napięcie mięśniowe, obecność parafunkcji i dysfunkcji  w układzie narządu żucia, obecność zębów mądrości.

Czas trwania retencji zależy od rodzaju i nasilenia wady zgryzu, zastosowanej metody leczenia, wieku pacjenta oraz czynników genetycznych. Po zdjęciu aparatu struktury wokół korzeni utrzymujące ząb dopiero po około 12 miesiącach ulegają stabilizacji.

Leczenie ortodontyczne umożliwia powstawanie prawidłowego zgryzu jednak pomimo tego, że trwa lata jest często zbyt krótkie dla powstania stabilnego efektu, dlatego po zakończeniu leczenia aktywnego stosujemy bierne aparaty utrzymujące uzyskany efekt.

Wskazówki odnośnie noszenia aparatów retencyjnych:

 1. Wyjmowane  aparaty retencyjnie należy nosić zgodnie z zaleceniami lekarza ortodonty:
  – zwykle przeźroczyste pozycjonery nosi się przez pierwsze 3 miesiące całodobowo (wyjmując do jedzenia) a następnie na noc
  – aparaty retencyjne akrylowe nosi się każdej nocy.Czas noszenia aparatów retencyjnych zawsze jest ustalany indywidualnie!!
 2. Aparaty retencyjne czyści się szczoteczką i wodą letnią ale nie gorącą.
 3. Jeżeli reteiner nie jest założony na zębach, powinien być schowany do pudełka, aby się nie zgubił. Proszę uważać na domowe zwierzęta ponieważ bardzo lubią pogryźć te aparaty.
 4. Okres retencji wymaga wizyt kontrolnych, zwykle co 3 miesiące. Na każdą wizytę należy zawsze zabrać aparat retencyjny!
 5. Początkowo może wystąpić podczas noszenia reteinerów  utrudnienie w mówieniu. W celu szybszego przyzwyczajenia się do aparatu należy ćwiczyć mówienie oraz czytanie na głos.
 6. W przypadku zagubienia lub uszkodzenia reteinera zwykle należy wykonać nowe aparaty.
 7. Jeżeli  reteiner przestał pasować, należy skontaktować  się z  ortodontą i nie dopasowywać   aparatu samodzielnie.